Доситеј Обрадовић

(izvor: Wikipedia.org)

Димитрије Обрадовић (црквено име Доситеј; Чаково, 1739 или 1742. — Београд, 28. март 1811) био је српски просветитељ и реформатор револуционарног периода националног буђења и препорода. Био је оснивач и професор Велике школе, претече  Београдског универзитета. Он је био први попечитељ просвете у Совјету и аутор свечане песме „Востани Сербије“.

Рођен је у данас румунском делу Баната тадашње Хазбуршке Аустрије. Школовао се за калуђера, али је напустио тај позив и кренуо на путовања по целој Европи, где је примио идеје европског просветитељства и рационализма. Понесен таквим идејама радио је на просвећивању свог народа, преводио је разна дела међу којима су најпознатије Езопове басне, а потом је и сам писао дела, првенствено програмског типа, међу којима је најпознатије „Живот и прикљученија“.

За више информација кликните на линк: Доситеј Обрадовић