PostHeaderIcon "Доситејци" испитивали квалитет воде

Захваљујући ангажовању Тима за заштиту животне средине, наша школа је постала део међународне мреже WORLD WАТЕR МОNITORING DАY. У питању је акција “COST NETLAKE” - укључивања ученика у процес испитивања квалитета вода у окружењу на нивоу целог света.
У нашем граду у ову акцију укључено је седам основних школа, па сходно томе и седам различитих локација на водним објектима. Поред наставника и ученика основних школа, предвиђено је да у теренском испитивању учествују и ученици средње хемијско- технолошке школе.
Екипа нашег тима добила је локацију на језеру Ћелије, конкретно - позицију централног водозахвата. Задатак је био следећи- испитати киселост језерске воде, провидност, температуру и количину раствореног кисеоника у води.
Поред наставница биологије и географије, у истраживању су учествовали  ученици шестог (Лука Миловановић 6-3 и Вања Милосављевић 6-4) и седмог  разреда (Марина Марковић 7-3), као и ученица четврте године ХТШ Милица Арсић. Узорковање воде као и комплетно испитивање обављали су ученици уз константан надзор наставника. Теренски рад, отворен простор и конкретни задаци у ученицима су пробудили "мале истраживаче"  и дали им дозу озбиљности и одговорности. Ради безбедности, што је увек на првом месту, приликом истраживања поступано је стриктно према правилима за употребу мерних елемената.
Неопходних 50. узорака воде за испитивање узето је у периоду од 8-16 сати. Подаци су уредно забележени и анализирани. Ученицима је пружена потребна подршка у информацијама, како би најлакше схватили сврху акције и с разумевањем учествовали. Обрађени подаци са овог теренског истраживања биће преусмерени на одговарајућу мрежу, тако да ће наши ученици моћи да дискутују на дату тему са децом целог света, која су укључена у исто истраживање.
Теренско истраживање је незаменљиво, како по стеченом искуству и знањима, тако и по лепоти уживања у природи и тимској сарадњи. Јасно је да смо као школа привилеговани учешћем у овом пројекту, тако да се срдачно на томе захваљујемо Градској управи и ЈП Водовод-Крушевац на подршци и помоћи.
Ученици учесници су препуни утисака. Ишчекују жељно следећи задатак. Наставнице су задовољне обављеним задацима и како је све утицало на ученике, пробуђена је радозналост и жеља за истраживањем, што је и био циљ ове акције.
Весна Живковић, професор биологије
Ивана Петковић, професор географије

K640_IMG_1683K640_IMG_1686K640_IMG_1726K640_IMG_1682K640_IMG_1693K640_IMG_1720K640_IMG_1694K640_IMG_1689K640_IMG_1721K640_IMG_1687

Последње ажурирано (субота, 25 октобар 2014 20:19)